Osoby, które planują ślub i wesele, często mają problem z jego organizacją. Nim jeszcze cały proces na dobre się rozpocznie, warto przeanalizować wszystkie działania, by wiedzieć kiedy i co należy zrobić, wykonać, zamówić, załatwić. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko, że coś zostanie pominięte lub wywoła dodatkowy stres.

Wszystko zależy oczywiście od tego, jaki ślub i wesele się planuje – chodzi tu np. o miejsce, liczbę gości, własne potrzeby związane z uroczystością. Standardem jest, że dobra sala weselna wymaga rezerwacji nawet 2 lata przed planowaną datą ceremonii. Około rok wcześniej warto zamówić termin w urzędzie lub kościele. W tym samym okresie należy zacząć rozglądać się za kamerzystą i fotografem, o ile oczywiście ma się pragnienie, by ślub i wesele były rejestrowane w profesjonalny sposób.

Około 8-10 miesięcy przed ustaloną datą ślubu i wesela trzeba dokonać ostatecznej decyzji w sprawie wyboru świadków. Przyda się również zrobienie dokładnej listy wszystkich gości. Same zaproszenia na ślub i wesele wystarczy kupić i wręczyć około 4-5 miesięcy przed wydarzeniem.

Dość ważną sprawą jest wygląd pary młodej. Garnitur i suknia muszą być zamówione ok. pół roku przed ślubem. W tym czasie trzeba rozejrzeć się za dobrą fryzjerką i kosmetyczką – wiele tego typu usługodawców ma pozajmowane terminy na wiele miesięcy naprzód. Podobnie jest z muzyką – zespół lub DJ powinni być wybrani wcześniej, by potem nie było problemu z zarezerwowaniem daty.

Ostatnie 3 miesiące to czas zakupu obrączek i zgromadzenia pełnej dokumentacji (np. odpisy, akty). Dobrze mieć już pomysł na to, czym chce się jechać do ślubu – jeśli ma to być wynajęte auto, rezerwacji nie można dłużej odwlekać. To samo dotyczy ewentualnych miejsc noclegowych dla gości, a także autokaru, który dowiezie wszystkich na ślub i wesele. Kilka tygodni przed uroczystością dokonujemy już ostatnich poprawek, potwierdzamy wszelkie terminy, zakupujemy dodatki do stroju, kwiaty, tort i symboliczne upominki dla gości.