Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/kliris/domains/warszawa-24.pl/public_html/wp-content/themes/Warszawa/includes/builder/functions.php on line 6131 Wszystko, co najlepsze dla diagnostyki dziecka - Warszawa 24

Fizjoterapia i rehabilitacja dzieci wymaga nie tylko dużej wiedzy oraz doświadczenia, lecz również ogromnego serca oraz wielkiej pasji do wykonywania czynności, które mają za zadanie usprawnić funkcjonowanie dzieci w późniejszym wieku. Nawet niemowlęta mogą zostać poddane leczeniu za pomocą specjalnie stworzonych do tego celu metod.

Rehabilitacja i jej najważniejsze aspekty.

Podczas leczenia dzieci wymagana jest delikatność oraz znajomość sprawdzonych technik zdrowotnych. Stąd personel zdobywający wiedzę na bieżąco i z niej korzystający jest sposobem na prawidłowy rozwój dziecka. Fizjoterapia dzieci opiera się, podobnie jak u osób zdrowych na leczeniu ruchem, ciepłem lub zimnem, a także za pośrednictwem innych bodźców takich jak bodźce mechaniczne, elektryczne oraz świetlne. Znajomość technik rehabilitacji pozwala na zastosowanie każdej z nich do innego schorzenia, które jest charakterystyczne u danego dziecka

Jakie więc istnieją najpowszechniejsze oraz najskuteczniejsze terapie rehabilitacyjne?

Jedną z nich jest metoda NDT-Bobath, podczas której dzięki ćwiczeniom rozwijana jest kontrola głowy, tułowia oraz miednicy, a także aktywne utrzymywanie środka ciężkości. Terapia stosowana jest najczęściej u dzieci, które między innymi nadmiernie odginają główkę, niechętnie leżą na brzuchu, skręcają tułów tylko na jedną stronę, mają kłopoty ze zginaniem kończyn podczas ubierania. Zaniechanie i nie zauważenie wymienionych dolegliwości może prowadzić do problemów ruchowych, gdy dziecko dorośnie. Ważnym jest, więc jak najwcześniejsze rozpoczęcie rehabilitacji. Każde z działań ma za zadanie przeciwdziałać tym nieprawidłowościom. Terapeuta wpływa na napięcie mięśni dzięki zastosowanej technice oraz uczy prawidłowych mechanizmów postawy tak długo dopóki dziecko nie będzie samodzielnie wykonywało odpowiednich ruchów.

Inną techniką jest kinesio taping, która jest tak naprawdę metodą terapeutyczną polegającą na naklejeniu specjalnych, elastycznych plastrów w wybranych miejscach ciała. Plastry te wpływają pozytywnie między innymi na mięśnie, stawy, układ nerwowy, limfatyczny oraz na odczuwanie bólu. Ich skuteczność jest potwierdzona, a zarazem stosowana powszechnie w wielu krajach.

Kolejną metodą jest terapia Voity, którą można zastosować w przypadku niemowląt, ale również i dużo starszych dzieci. Technikę tą stosuje się podczas mózgowego porażenia dziecięcego, w zaburzeniach koordynacji ruchowej, dysplazjach, skoliozach, a nawet zwichnięciach stawów biodrowych. W metodzie tej naucza się serii baz wzorcowych, z których dziecko może korzystać w każdej sytuacji. Jest to wzorzec odruchowego pełzania oraz odruchowego obrotu.

Choć metod oraz technik rehabilitacji i fizjoterapii dziecięcej jest wiele to najważniejszy jest kontakt, jaki dziecko może uzyskać z odpowiednio przygotowanym specjalistą, który kocha dzieci i pragnie im pomóc w tym, aby jak najwcześniej i jak najsprawniej nauczyło się prawidłowo funkcjonować w dzisiejszym świecie.

Artykuły na temat rehabilitacji można znaleźć również na stronie http://lekarznazdrowie.pl/.